Ti ilta 13km kiihtyvä (syke 145-150 vauhti 4.30-4.00min/km) Jyväsjärven ympäri +sauna
Ke Lepo
La 2km + Jyväsjärvi +12km reipasta (syke 145-155 vauhti 4.20-15min/km) +2km
Su 20km hiihtoa Lievestuoreella (avg 119 ka 11.3km/h)
___________________
yht. 81km juoksua +20km hiihtoa
Helmikuu lähenee loppuaan ja pitäisi olla keskitalvi. Pakkasta olikin -10c paikkeilla perjantaihin asti, jolloin keli tippui lähelle nollaa. Tiistaina Hipposhallissa oli nuorten kisat ja juoksin ulkona hieronnan palauttamilla jaloilla kiihtyvän lenkin. Tuntui mukavalta lopussa hieman pistää itseään ahtaalle. Vauhti ei vielä kovin hääppöistä ole, mutta mikäli terveyttä riittää kunto jatkaa nousuaan.
Torstaina juoksin Hipposhallissa edellispäivän lepopäivän keventämillä jaloilla hivenen kovempia vetoja kuin viikko sitten. Silloin penikassa tuntui seuraavana päivänä. Nyt ei onneksi, mutta juoksu oli vaikean näköistä lenkin alkumatkasta kuten videosta näkyy. Kuvasin sen seuraavana aamuna ja kova treeni selkeästi tosiaan näkyy juoksussa.
Kanarialla pikkudronen kamera jumitti ja lähetin sen valmistajalle. Maksoin 149e ja sain yllätyksekseni HoverAirin uusimman ja parhaan version tilalle. Siinä on uusia ominaisuuksia (8K kuvaa ja 40km/h vauhti) ja tuo motivaatiota innostua jälleen kuvaamisesta.
Lauantaina lähdin jo toista kertaa viikon sisään juoksemaan reipasta Jyväsjärveä samaan suuntaan. Siihen ei heti kyllästy kun joutuu hengästymään ja tekemään enemmän töitä kuin kevyttä lenkkiä juostessa. Antero oli todella hyvin arvioinut vauhdikseni 4.20-15, mitä se tällä kertaa todella oli. Kunto nousee hengästymällä ja itseään on kiusattava mikäli hyvään kuntoon haluaa päästä.
Sunnuntaina ajelin Lievestuoreen Mustavuoreen hiihtämään. Mielessä oli tuttu lenkki (pari kierrosta lipeälammen lenkkiä +pitempi lenkki). Keli oli nollassa ja latu yllättäen jäinen. Karvapohjasuksi ei pitänyt juuri ollenkaan ja käsillä sai tehdä töitä. Alun lämmittelyn jälkeen lähdin pidemmälle kierrokselle, missä on mäkiä hieman enemmän. Latu-ura oli hyvä, mutta pito tosiaan heikko. Katsotaan mikä keli on tulevina viikkoina. Jos on pakkasta hiihdän edelleen, muuten juoksulenkki saattaa olla parempi vaihtoehto.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti