sunnuntai 28. toukokuuta 2017

Viikko 21 ja 3000m Vaajakoskella

Ma 12km maastossa +5x100m
Ti ilta 4km vr+2x1min+avarit+ Vaajakoski 3000m: 9.11, +5km vr (sis. 5x100m)
Ke 17km+4x100m+ hieronta
To 25km pitkälenkki
Pe LEPO
La LEPO
Su 18km (sis. 5x100m)
______________
85km
Kuva: Markku Koistinen
Viime viikonloppuna blogitekstin kirjoitettuani katsoin onnessani nettilähetyksenä PM-kympillä nuoren Robin Ryynäsen puolen tunnin alitusta. Se antoi vipinää kinttuihin ja hyvillä mielin juoksin puolipitkän lenkin edestakaisella reitillä Leppälahdessa. Oma juoksu tuntui hyvältä eikä mihinkään kolottanut. Päälle tein muutaman penkille nousun ja ylöshyppyjä. Ajatuksena oli valmistaa kroppaa tiistain kovaan rykäsyyn. Sunnuntaina juoksin vielä reippaana 12km niin että varaa olisi ollut kiristää, mutta hengitys jo teki töitä. Maanantaina kävin normilenkin ja tällä kertaa Halssilan maastoissa. Vauhti oli tarkoituksella hiljaista, jotta kroppa palautuisi kisavireeseen.

Tiistaina huilailin töiden jälkeen ennen kuin lähdin juosten verryttelemään Vaajakosken urheilukentälle. Harjun kenttä on remontissa tänä kesänä seuraavan kesän Kalevan kisojen valmisteluja varten. Tiedossa on ainakin uusi pinnoite (mondo?) ja katsomo puolellekin on jotain uutta luvassa. JKU järjestää siis tänä vuonna normaalia vähemmän kisoja ja ne mitä järjestetään on muualla kuin Harjulla. Vaajakosken kentällä oli hyvä meininki päällä kun saavuin sinne. Jalat tuntuivat hyviltä, kun vedin pari hengitystä avaavaa vetoa. Laitoin piikkarit jalkaan ja otin vielä muutamia teräviä vetoja. Päällä oli JKU:n kisavermeet ja lataus sen mukainen. Etukäteen ajattelin kuntoni olevan lähempänä 9.10 aikaa, mutta lähdin kuitenkin kokeilemaan 9min alitusta. Ensimmäinen veto tuli 2.59 eli aikataulun mukaan. Seuraava tippui jo hiukan (3.04), mutta uskoin pystyväni jonkinlaiseen vauhdin parannukseen lopussa. Toisin kuitenkin kävi eikä kiri lähtenyt. Sykkeet oli aika lailla tapissaan, mitä vanhalla miehellä voi olla. Se oli ehkä paras asia koko harjoituskisassa. Alexista ja Aleksista ei tällä kertaa ollut apua, muuta kuin karkuun heiltä yritin päästä. Etusuoralla puhalteli vastainen tuuli, joka teki matkanteon työläämmäksi. Yksin vedettynä ihan hyvä veto kuitenkin ja piikkarijuoksua tuli taas testattua.

Loppuviikolle katselin Mäntän Serla-hölkkää, missä ajatuksena oli pistää mies ahtaalle. Tulosten perusteella se olisikin onnistunut, sillä Martti Siikaluoma voitti kisan 1,5min kovemmalla ajalla kuin omani viime vuonna. Kisa jäi kuitenkin väliin vatsataudin vuoksi, joka alkoi to-pe yöllä. Oksenin silloin ensimmäisen kerran ja toisen kerran perjantaina, kun hain pyörällä auton määräaikaishuollosta (Suzuki huollon pihalle ;) ). Näköjään ei ollut väkisin syöty lounas imeytynyt ollenkaan ja pyöräilyn rasitus veti mahan vielä kerran sekaisin. Illalla oli vielä 37,4 lämpöä eikä lauantainakaan siis ollut asiaa juoksulenkille.

Tänään sunnuntaina olotila oli jo parempi ja aamupuurokin tuli syötyä paremmalla ruokahalulla. Juoksin Vaajakosken Kuohun porukan kanssa rauhallisemman ja sitäkin mukavemman lenkin. Juttu luisti hyvin tutussa porukassa ja kivaa oli. Ensi viikolla on taas uudet kujeet ja kuukauden verran olisi töitä ennen kesäloman alkamista.

M 3000 m

  1. Miika Takala                            JyväskKU          9.11,82  
  2. Aleksi Niemelä                          JyväskKU          9.34,19  
  3. Alexi Ruokamo                           PosPy             9.41,26  
     Juha Nyyssönen                          KylmäkVei             DNS 

lauantai 20. toukokuuta 2017

Viikot 19 ja 20.

Ma 17km maastossa+selkiä/vatsoja +hieronta
Ti 8km juosten töihin, 13km+sali+2km
Ke 3km+12km puolireipasta Leppälahdessa +jumppaa
To 4km+5x520m mäkivetoja/mäen alla 100m spurtti (1.49,49,49,47,46)+10x100m+3km vr =18km
Pe 10km (sis 10x100m+3xpakara/polv.juoksua+2x10 hypyt+päkiähypyt+100 penkille nousua
La ap lepo, ilta 10km kevyttä +3x100m Parkanossa
Su 25km pitkälenkki (vika 10km 4min/km, syke 150 noin)
________________________
yht. 120,41km

Ma 13km+5x100m Halssilan purulla ennen hierontaa
Ti 4km+koord+3x100m +2x1600m (5.00, 5.00) +2x1000m (3.01, 2.56) +10x100m nurmi +4km =22km
Ke 15km kevyttä maastossa/asvaltilla (avg 129 ka 5.01)+5x100m
To 4km+5x520 mäkivetoja/mäen alla 100m spurtti (1.52,51,46,44,41) (max syke 175)+10x100m +4km =20km
Pe 8km juosten töihin, töiden jälkeen 10km+sali+2km
La 20km +6x100m+50penkille nousua+hypyt ylös
Su 2km+12km reipasta (syke 150, ka 3.50/km)
_______________________
yht. Km

SM-maastojen jälkeen pohdiskelin leposykkeiden korkealla oloa. Ne nimittäin lähtivät laskuun puolessa välin viikkoa, kun edellisellä viikolla ne oli ollu koko ajan 50 lukemissa. Lähdin viikonlopuksi Parkanoon, missä otin tosi rennosti. Perjantaina en illalla käynyt lenkillä enkä lauantainakaan aamusta, vaikka aikaa olisi. Sen sijaan nukuin 10 ja 11 tuntia, joista kellon mukaan syvää unta oli lähemmäs neljä tuntia. Normaali arkena nukun 8 tuntia ja syvää unta on 2-3 välillä. Joka tapauksessa pieni keventely teki hyvää. Sunnuntaina juoksin jo kunnon lenkin ja ehkä huilailuista johtuen syke oli korkealla loppuvaiheesta lenkkiä. Reippailin viimeisen kympin lähellä 4min vauhtia. Viikolla Jyväskylässä juostut mäkivedot menivät hitaasti, eikä kropasta saanut oikein kunnon sykkeitä ulos. Jalat sen sijaan ovat olleet kunnossa eli hyvä näin.

Tämän viikon puolella oli eri meininki. Tiistaina yllättäen hieronnan jälkeisenä päivänä kulku Vaajakosken kentällä tuulessa oli liukasta. Vedin kaikki vedot antaen pojille peesihyötyä. Jaksoin puristaa etusuoran tuuleenkin aika hyvin ja vauhdit olivat juuri sitä mitä pitikin. Vetojen jälkeen oli nautinto juosta hetken aikaa avojaloin nurmikolla.

Torstain mäkivedoissa alun kankeuden jälkeen kropasta alkoi saada tehoja irti ja maksimisykekin nousi. Toivotaan, että kunto on tästä nousemassa ja kesästä tulee hyvä. Viikolla olen juossut lenkkejä maastossa ja sieltä saa kyllä vaihtelua lihaksistoon ja sykkeisiinkin.



tiistai 9. toukokuuta 2017

SM-maastot 2017

Ma 25,5km pitkälenkki
Ti 6km juosten töihin, 14km  (sis. 5x100m) töistä kotiin
Ke 4km+3xkoord+3x100m+4x500m/4min pal (1.30,28,26,24) +3x200m+10x100m nurmikolla +3km
To 8km juosten töihin, 8km+hieronta+2km kevyttä
Pe 7km+10x100m+3km vr (Leppälahdessa)
La 6km+3x200m+1km
Su 3km vr+ SM-maastot 12km: 41.55 sija 27. (ka 3.23 avg 167) +2km vr
__________________
yht. 117km


Tämän vuoden SM-maastot olivat karvas pettymys. Koko kevään harjoittelu oli tähdännyt hyvään juoksuun 12km matkalla. Kisa oli mielessä jokaisella kevään lenkillä ja motivoi harjoittelemaan. Uskoin pääseväni kohtalaisen hyvään juoksuun huolimatta huonosta talviharjoittelusta. Marraskuun pakaran jämähtäminen nro. 5 sekä Lahden MM-hiihtojen aikaan 11 päivän juoksutauko vaikuttivat kuntopuolella melkoisesti.

Viime viikon Kyrönjoki-maraton kertoi samaa kuin muutkin kisat tähän asti; tarvittavaa puristusta ei tahdo löytyä silloin kuin pitäisi. Ainoastaan Karhu-viestissä keskisyke oli yli 170, mikä mulla on joskus ollut anaerobinen kynnys. Siitä on iän ja kunnon laskun myötä tultu alas, mutta tehoja pitäisi silti vielä kaiken järjen mukaan löytyä. Edellistalvena tykitin kympillä alle 32min aikoja jopa uutena vuotena ja koneesta irtosi tehoja. Nykyään 3min vauhteihinkin pääseminen tonneissa on työlästä. Suurimpana syynä lienee varmasti vammat ja sen näkyminen juoksun helppoudessa. Toiveissa kuitenkin on, että juoksu vielä joskus kulkee.

SM-maastoviikolla juoksimme keskiviikkona Palokan radalla 4x500m, joista jokainen kulki edellistä paremmin. Oikea nilkka kipuili kun juoksimme 10x100m rullauksia nurmikolla, mutta arvelin sen menevän ohi. Torstaina kävin hieronnassa, perjantaina hieronnan jälkeisillä löysillä jaloilla Leppälahden maastoissa lenkki+rullauksia ja lauantaina kevyt lenkki +3x200m. Jälkikäteen ajateltuna kaikki lenkit kulkivat huonosti ja kroppaan särki kuin vanhaa peltoladaa. Elimistö kuitenkin palautui ja lauantaina tunne oli, että energiaa kyllä riittää kisaan. Lähtö Lahteen tapahtui aikaisin sunnuntaiaamuna ja menomatkalla tuli nuokuttua bussissa. Jännitys hiipi kuitenkin päälle niin kuin kuuluukin. Alkuverryttelyssä tuntui todella hyvältä.

Kisapaikan callingissa oli säätöä, kun en löytänyt muovipussia minne olin jo osan vaatteista laittanut. Startin otin terävästi kuten aina. Katselin sopivaa paikkaa sen jälkeen ja ukkoa lappasi ohi oikealta ja vasemmalta. En varsinaisesti missään vaiheessa heittänyt ranttaliksi, mutta ärsyttihän se olla häntäpäässä. Seurakaverit Konsta ja Markkukin menivät ohi. Yritin jousta sen mitä irtosi, mutta kovempaa en vain päässyt. Viimeiselle kierrokselle löytyi pikkasen puristusta ja pääsin Tuokon ohi kalkkiviivoilla. En varsinaisesti ollut väsynyt maalissa ja positiivista oli, että pakara kesti hyvin piikkarijuoksua. Viime vuonna pakara oli aivan jumissa juoksun jälkeen. Ehkä olisin valinnut sen mieluummin tänäkin vuonna varsinkin jos sijoitus olisi ollut kymmenen paremmalla puolella.

Lahden Pajulahden urheiluopiston golfkentälle laadittu reitti oli mielenkiintoinen. Kumpareet, heinäpaalit, hiekkabunkkeri, pieni mäki ja hiekkapätkä tekivät reitistä monipuolisen. Jos olisin ollut kovemmassa kunnossa olisin loikkinut menemään hurmoksessa. Ei kuitenkaan tällä kertaa. Aina ei voi voittaa.

M 12 km maastojuoksu/CC
1Jarkko JärvenpääTampPy22.8.8637.19
2Frédéric TranchandTuTo25.5.88+0.14
3Arttu VattulainenJoensKa3.12.91+0.42
4Antti-Pekka NiinistöTuTo2.7.90+1.07
5Jaakko NieminenJyväskKU27.1.87+1.14
6Tuomas JokinenTurWei26.2.87+1.17
7Henrik GoeschTuUL3.12.94+1.30
8Markku NikkanenLimNM11.12.80+1.56
9Niklas WihlmanTuUL5.3.85+2.02
10Matti RaumaTuUL14.3.82+2.15
11Jere PajunenJoensKa16.10.86+2.35
12Tommi HytönenKU-587.6.90+2.45
13Henri AnsioFinnMR27.5.85+2.49
14Roope KoskinenJyväskKU27.6.92+2.58
15Jan KaasGamlakIF23.9.80+3.04
16Jaakko LeinonenYlikNM25.1.83+3.10
17Juha HellsténTuTo19.5.76+3.11
18Kari PoutiainenLimNM15.12.84+3.22
19Jukka KeroTuUL12.6.74+3.22
20Matti KärkkäinenJyväskKU24.8.88+3.37
21Aleksi AnttolainenLahdA5.2.93+3.51
22Rami OravakangasYlikNM14.3.85+3.52
23Samuli HuuskoLaitasVe22.11.91+3.53
24Janne NiemiJanJa6.1.94+3.56
25Jaakko KeroTuUL3.9.72+4.16
26Markus HämäläinenHamPo4.3.92+4.22
27Miika TakalaJyväskKU4.7.78+4.36
28Marko TuokkoNaantLöy7.9.88+4.40
29Markku KalliokoskiJyväskKU17.10.79+4.56
30Tuomas AhoLimNM23.11.85+5.10
31Yrjö PesonenJoensKa23.3.64+5.16
32Matti UusitaloKuivAu11.8.81+5.34
33Henri HelviläLahdA1.3.93+6.02
34Arttu KärkiöKeitKu8.3.87+6.06
35Reijo RonnilaHeinI7.2.88+6.31
36Antti NisonenMikkKV14.8.76+7.21
37Marko PalohuhtaUllKi21.5.81+7.51
38Timo KeroTuUL19.2.74+11.01
39Marko LoukkalahtiIFRaseb12.6.69+11.22
Konsta VilkmanJyväskKU8.1.93DNF
M Maastojuoksu pitkän matkan joukkuekilpailu
1TuTo23
2TuUL26
3JyväskKU39
4JoensKa45
5LimNM56
6TuUL82

Lomat lusittu

Ma 8km juosten töihin, töistä kotiin 15km +(sis. 10x100m) Ti 5km+koord+5x100m+ 20x200m /200m hölkkä pal.(34-32s) + 5x100m+aidat+5km vr K...