tiistai 9. toukokuuta 2017

SM-maastot 2017

Ma 25,5km pitkälenkki
Ti 6km juosten töihin, 14km  (sis. 5x100m) töistä kotiin
Ke 4km+3xkoord+3x100m+4x500m/4min pal (1.30,28,26,24) +3x200m+10x100m nurmikolla +3km
To 8km juosten töihin, 8km+hieronta+2km kevyttä
Pe 7km+10x100m+3km vr (Leppälahdessa)
La 6km+3x200m+1km
Su 3km vr+ SM-maastot 12km: 41.55 sija 27. (ka 3.23 avg 167) +2km vr
__________________
yht. 117km


Tämän vuoden SM-maastot olivat karvas pettymys. Koko kevään harjoittelu oli tähdännyt hyvään juoksuun 12km matkalla. Kisa oli mielessä jokaisella kevään lenkillä ja motivoi harjoittelemaan. Uskoin pääseväni kohtalaisen hyvään juoksuun huolimatta huonosta talviharjoittelusta. Marraskuun pakaran jämähtäminen nro. 5 sekä Lahden MM-hiihtojen aikaan 11 päivän juoksutauko vaikuttivat kuntopuolella melkoisesti.

Viime viikon Kyrönjoki-maraton kertoi samaa kuin muutkin kisat tähän asti; tarvittavaa puristusta ei tahdo löytyä silloin kuin pitäisi. Ainoastaan Karhu-viestissä keskisyke oli yli 170, mikä mulla on joskus ollut anaerobinen kynnys. Siitä on iän ja kunnon laskun myötä tultu alas, mutta tehoja pitäisi silti vielä kaiken järjen mukaan löytyä. Edellistalvena tykitin kympillä alle 32min aikoja jopa uutena vuotena ja koneesta irtosi tehoja. Nykyään 3min vauhteihinkin pääseminen tonneissa on työlästä. Suurimpana syynä lienee varmasti vammat ja sen näkyminen juoksun helppoudessa. Toiveissa kuitenkin on, että juoksu vielä joskus kulkee.

SM-maastoviikolla juoksimme keskiviikkona Palokan radalla 4x500m, joista jokainen kulki edellistä paremmin. Oikea nilkka kipuili kun juoksimme 10x100m rullauksia nurmikolla, mutta arvelin sen menevän ohi. Torstaina kävin hieronnassa, perjantaina hieronnan jälkeisillä löysillä jaloilla Leppälahden maastoissa lenkki+rullauksia ja lauantaina kevyt lenkki +3x200m. Jälkikäteen ajateltuna kaikki lenkit kulkivat huonosti ja kroppaan särki kuin vanhaa peltoladaa. Elimistö kuitenkin palautui ja lauantaina tunne oli, että energiaa kyllä riittää kisaan. Lähtö Lahteen tapahtui aikaisin sunnuntaiaamuna ja menomatkalla tuli nuokuttua bussissa. Jännitys hiipi kuitenkin päälle niin kuin kuuluukin. Alkuverryttelyssä tuntui todella hyvältä.

Kisapaikan callingissa oli säätöä, kun en löytänyt muovipussia minne olin jo osan vaatteista laittanut. Startin otin terävästi kuten aina. Katselin sopivaa paikkaa sen jälkeen ja ukkoa lappasi ohi oikealta ja vasemmalta. En varsinaisesti missään vaiheessa heittänyt ranttaliksi, mutta ärsyttihän se olla häntäpäässä. Seurakaverit Konsta ja Markkukin menivät ohi. Yritin jousta sen mitä irtosi, mutta kovempaa en vain päässyt. Viimeiselle kierrokselle löytyi pikkasen puristusta ja pääsin Tuokon ohi kalkkiviivoilla. En varsinaisesti ollut väsynyt maalissa ja positiivista oli, että pakara kesti hyvin piikkarijuoksua. Viime vuonna pakara oli aivan jumissa juoksun jälkeen. Ehkä olisin valinnut sen mieluummin tänäkin vuonna varsinkin jos sijoitus olisi ollut kymmenen paremmalla puolella.

Lahden Pajulahden urheiluopiston golfkentälle laadittu reitti oli mielenkiintoinen. Kumpareet, heinäpaalit, hiekkabunkkeri, pieni mäki ja hiekkapätkä tekivät reitistä monipuolisen. Jos olisin ollut kovemmassa kunnossa olisin loikkinut menemään hurmoksessa. Ei kuitenkaan tällä kertaa. Aina ei voi voittaa.

M 12 km maastojuoksu/CC
1Jarkko JärvenpääTampPy22.8.8637.19
2Frédéric TranchandTuTo25.5.88+0.14
3Arttu VattulainenJoensKa3.12.91+0.42
4Antti-Pekka NiinistöTuTo2.7.90+1.07
5Jaakko NieminenJyväskKU27.1.87+1.14
6Tuomas JokinenTurWei26.2.87+1.17
7Henrik GoeschTuUL3.12.94+1.30
8Markku NikkanenLimNM11.12.80+1.56
9Niklas WihlmanTuUL5.3.85+2.02
10Matti RaumaTuUL14.3.82+2.15
11Jere PajunenJoensKa16.10.86+2.35
12Tommi HytönenKU-587.6.90+2.45
13Henri AnsioFinnMR27.5.85+2.49
14Roope KoskinenJyväskKU27.6.92+2.58
15Jan KaasGamlakIF23.9.80+3.04
16Jaakko LeinonenYlikNM25.1.83+3.10
17Juha HellsténTuTo19.5.76+3.11
18Kari PoutiainenLimNM15.12.84+3.22
19Jukka KeroTuUL12.6.74+3.22
20Matti KärkkäinenJyväskKU24.8.88+3.37
21Aleksi AnttolainenLahdA5.2.93+3.51
22Rami OravakangasYlikNM14.3.85+3.52
23Samuli HuuskoLaitasVe22.11.91+3.53
24Janne NiemiJanJa6.1.94+3.56
25Jaakko KeroTuUL3.9.72+4.16
26Markus HämäläinenHamPo4.3.92+4.22
27Miika TakalaJyväskKU4.7.78+4.36
28Marko TuokkoNaantLöy7.9.88+4.40
29Markku KalliokoskiJyväskKU17.10.79+4.56
30Tuomas AhoLimNM23.11.85+5.10
31Yrjö PesonenJoensKa23.3.64+5.16
32Matti UusitaloKuivAu11.8.81+5.34
33Henri HelviläLahdA1.3.93+6.02
34Arttu KärkiöKeitKu8.3.87+6.06
35Reijo RonnilaHeinI7.2.88+6.31
36Antti NisonenMikkKV14.8.76+7.21
37Marko PalohuhtaUllKi21.5.81+7.51
38Timo KeroTuUL19.2.74+11.01
39Marko LoukkalahtiIFRaseb12.6.69+11.22
Konsta VilkmanJyväskKU8.1.93DNF
M Maastojuoksu pitkän matkan joukkuekilpailu
1TuTo23
2TuUL26
3JyväskKU39
4JoensKa45
5LimNM56
6TuUL82

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Valon kymppi Finlandia Marathon 2018

Ma 14km  maastolenkki +hieronta Ti 5km vr+ koord+5x100m+ 3x600m /2min pal (1.48,48,47) +5x100m+ aitakävelyä +2km vr Ke 6km juosten töih...